Podróże po Europie

MÓJ ADRES... CAŁY ŚWIAT !

Boże narodzenie w Europie

W Polsce, wiadomo: choinka, postna wieczerza wigilijna, opłatek, kolędy, prezenty i pasterka. A jak Boże Narodzenie obchodzone jest w innych krajach europejskich? Warto wiedzieć, bo przecież wszyscy jesteśmy europejczykami.

Wigilia Bożego Narodzenia nie jest typowo polskim obyczajem – znana jest w większości krajów europejskich, jedynym wyjątkiem jest chyba Wielka Brytania, gdzie 24 grudnia kojarzy się wyłącznie z przystrajaniem kominków, przez które – w nocy – Santa Claus wpada z prezentami.

Wielka Brytania. Boże Narodzenie, 25 grudnia, rozpoczyna się więc od oglądania prezentów – czasem leżących w okolicach kominka, czasem (zwłaszcza gdy kominka nie ma), upchanych w wielkich, czerwono-zielonych skarpetach. Mieszkania Brytyjczyków przystrojone są głównie jemiołą i czerwonymi poinsecjami, w Polsce znanymi również jako „gwiazdy betlejemskie”. Najważniejszą uroczystością rodzinną jest obiad, na który w angielskich domach zawsze podawany jest indyk z owocowym nadzieniem oraz bożonarodzeniowy pudding.

Austria. To stamtąd do Polski przywędrowała tradycja przystrajania choinek, pod którymi podczas wieczerzy wigilijnej w pewnym momencie – za sprawą Aniołka, Dzieciątka, Gwiazdki – zjawiają się prezenty dla wszystkich uczestników wieczerzy wigilijnej. Do małych Austriaków święty Mikołaj przychodzi bowiem 6 grudnia – podobnie jak do polskich grzecznych dzieci. Po wigilii w austriackich domach śpiewa się kolędy, oczekując na mszę, odprawianą w kościołach o północy. Warto wiedzieć, że Austriacy świętowanie kończą praktycznie 6 stycznia – dzieci mają do tego dnia przerwę zimową, zaś wielu dorosłych bierze wolne na zimowe wakacje. 6 stycznia dzieci przebrane za Trzech Króli kolędują w sąsiednich domach. Otrzymują za to datki na cele charytatywne.

Francja. W kraju nad Loarą choinki ubiera się już na początku grudnia, a choć większość Francuzów nie celebruje tradycji adwentowych, niemal wszystkie dzieci 1 grudnia otrzymują kalendarze adwentowe – w 25 okienkach czekają na maluchów słodycze. Wigilia Bożego Narodzenia jest normalnym dniem pracy, ale wieczorem Francuzi spotykają się przy uroczystej kolacji – głównym daniem jest pieczony indyk, wśród przystawek zwykle znajduje się fois gras zaś deserem – ciasto makowe. Ale dobór dań zależy w dużej mierze od fantazji gospodarzy – ma być wyjątkowo, uroczyście, obficie i świątecznie. Prezenty we Francji przynosi Pere Noele, w nocy z 24 na 25 grudnia, i układa je pod choinką.

Szwecja. Szwedzi przez 20 dni, od 25 grudnia do 13 stycznia życzą sobie „Wesołych Świąt”, choć oczywiście nie oznacza to, że przez cały ten czas świętują. Wigilia to dzień spędzany w rodzinnym gronie – choinkę ubiera się tu zwykle dzień wcześniej, zaś 24 grudnia sąsiedzi w ciągu dnia odwiedzają się, wręczając sobie drobne upominki. Wczesnym popołudniem zaczyna się wieczerza wigilijna – na stole dominują ryby, kasza – ale posiłek nie jest postny, są obecne również dania mięsne. Prezenty czekają na dzieci, i nie tylko, pod wspaniałymi choinkami. W kościołach nabożeństwa organizowane są zwykle rano – i są bardzo uroczyste.

Włochy. To chyba jedyny kraj w zachodniej Europie, w którym – przynajmniej w niektórych domach – zachowuje się w dniu Wigilii post, który kończy się dopiero po nocnym nabożeństwie. Prezenty czekają na dzieci oczywiście pod choinkami, ale otworzyć je można – zwykle – dopiero rano. Mali Włosi zresztą na brak prezentów w okresie świątecznym nie mogą narzekać – w nocy z 5 na 6 stycznia, który kończy zimowe wakacje, dzieci odwiedza Befana, dobra stara wiedźma. Zjada orzechy i ciasteczka (tak jak w krajach anglosaskich św. Mikołaj) i zostawia prezenty w skarpetach. Tradycyjnie grzeczne dzieci mogą liczyć na słodycze (choć coraz częściej są to również drobne zabawki), niegrzeczne – na grudki węgla.
We Włoszech, podobnie jak w Polsce, duże znaczenie w obchodach Bożego Narodzenia mają szopki, z postaciami Świętej Rodziny – centralnym punktem jest oczywiście żłóbek. Takie szopki znajdują się w niemal każdym włoskim domu.


Anna Kozłowska
Kreator strony - przetestuj